Aktualne wpisy

Gluten i jego wpływ na organizm

Czy owies zawiera gluten?

Specjaliści twierdzą, że ziarna owsa są zanieczyszczone innymi ziarnami – głównie pszenicy na etapie uprawy. Może to wynikać z obecności samosiejek m.in. pszenicy, powodowanych płodozmianem oraz małą powierzchnią upraw owsa, co sprzyja przenoszeniu nasion przez wiatr. Ziarno owsa trafia do młyna zanieczyszczone obcym ziarnem, najczęściej pszenicy. Bowiem owies, podobnie jak żyto, był pierwotnie chwastem występującym w pszenicy. Później zaczęto go uprawiać jako zboże, gdyż jest mniej wymagający w uprawie i ma cenne walory dietetyczne.

Czy gluten szkodzi zdrowiu?

U wielu ludzi – nawet lekarzy, pojawiło się pytanie – dlaczego zdrowi ludzie postrzegają gluten, tak, jakby był największą trucizną? Ważna informacja. Przyczyną tego jest prawdopodobnie powszechnie stosowany obecnie w rolnictwie herbicyd – glifosat.

Rolnicy nadużywają tego środka – często opryskują nim dojrzewające rośliny, by wyschły równomiernie przed zbiorem, przez co plon jest wyższy i zbiór prostszy. Jest to bardzo powszechne np. w uprawie grochu, ale także innych roślin o użytkowych nasionach.

Pozostaje to często zupełnie bezkarne, gdyż glifosat nie wywołuje ostrych zatruć, lecz właśnie objawy zbliżone do choroby trzewnej, czyli celiakii. Pamiętajmy – sam gluten nie jest szkodliwy dla osób zdrowych. Przeciwnie – dostarcza cennych aminokwasów. To że stosowane pestycydy wywołują objawy podobne do nietolerancji glutenu, nie znaczy, że gluten jest zły. Celiakii nie można wywołać w żaden sposób. Można się tylko z nią urodzić. To choroba genetyczna, która zależy jedynie od tego jakie geny dostaliśmy od ojca i matki.

Jednak można przejść na dietę bezglutenową, jeśli się chce, świadomie, ale nie z powodu obaw, ale innych korzyści. Rezygnacja z produktów zawierających gluten w pewnym stopniu pomaga poprawić kondycję zdrowotną. Łatwiej wtedy unikać białego pieczywa, które jak wiemy jest niezdrowe. Ale w tym przypadku należy spożywać inne produkty zawierające błonnik.

Nie bójmy się glutenu!

My polecamy po prostu odstawienie białego pieczywa i zastąpienie go pełnoziarnistym. Nie bójmy się glutenu. A co do pestycydów niestety – wybieranie produktów ekologicznych/naturalnych staje się koniecznością. Być może w świecie naszych wnuków, dzięki propagowaniu wiedzy o zdrowiu i szacunku dla innych przyszli producenci żywności będą bardziej odpowiedzialnie podchodzić do swojej pracy.

Dzisiaj cóż wielu rolników, gdy ich o to zapytacie, odpowie „ja tego nie będę jadł”. Naszym zdaniem, stosowanie norm zawartości pestycydów, nie jest to dla nas dobre. Każda norma zawiera dopuszczalny poziom.

Spożywamy te produkty na co dzień, co odbija się bardzo niekorzystnie na naszym zdrowiu – stąd prawdopodobnie tak powszechne są uczulenia, nowotwory. Produkty ekologiczne są drogie, ale naprawdę zdrowe – po prostu lepiej dla każdego wydać więcej, zjeść mniej, zdrowiej i smaczniej.

Opublikowany w: Blog

zostaw komentarz