Resweratrol w czerwonym winie

RESWERATROL – co to za tajemnicza substancja, gdzie go szukać i czy wiemy dlaczego jest cenny? Postaramy się przybliżyć ten temat, bo warto uwzględnić w diecie produkty, które są bogate w ten cenny składnik. Resweratrol nazywają przyjacielem serca, królem życia i odmładzania. Najwięcej jest go w czerwonym winie, dlatego zaczynamy od tego trunku.

Czerwone wino a choroby serca

Wina, wina, wina dajcie – starsze pokolenie zna tę ludową pieśń i nie bez powodu tak śpiewali, bo najnowsze badania donoszą, że Francuzi pomimo, że mają niezbyt zdrową dietę, to są na ostatnim miejscu w statystykach, w zapadaniu na choroby serca. A czy zapewnia długowieczność? Badania niestety tego nie potwierdzają, choć wyrażnie wskazują, że najwięcej resweratrolu znajduje się w winogronach, szczególnie w skórkach, ale i po fermentacji, zawartość tego związku jest równie wysoka co w świeżych owocach. Badacze wykazali, że rezwerartrol ma najbardziej pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Rozszerza naczynia krwionośne i powstrzymuje proces zapalny.
RESWERATROL syntetyzują niektóre rośliny w odpowiedzi na czynniki, które mogą roślinie zagrażać np.: niedobór wody, uszkodzenie tkanek czy infekcje grzybicze.

Produkty zawierające resweratrol

W winogronach i fermentowanym czerwonym winie resweratrolu jest najwięcej, ale jest też w mniejszym stężeniu w owocach jagodowych, m.in.: czarna porzeczka, borówka, truskawki a także w prawdziwym kakao, czekoladzie i orzechach.

Rdestowiec japoński a resweratrol

Cennym żródłem resweratrolu jest RDESTOWIEC japoński. Dodatkowo rdestowiec kryje w sobie cenne właściwości wspierające organizm w walce z wieloma dolegliwościami. Rdestowiec pomoże na cukrzycę, ale także na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry. To tylko niektóre jego zastosowania.
Jeżeli nie jesteśmy amatorami wina, to na szczęście mamy wybór – rdestowiec japoński i owoce jagodowe, no i oczywiście winogrona.

Przy okazji badań w poszukiwaniu żródeł RESWERATROLU i jego wpływie na zdrowie, badania nie wykazały niezwykłej skuteczności na długowieczność.  Natomiast zwrócili uwagę na coś o czym wiemy od dawna: tylko kompleksowa dieta, a nie jeden jej składnik, ma realny wpływ na życie człowieka. Natomiat lampka czerwonego wina dla poprawy krenia jak najbardziej.

Korzenie świętej Hildegardy – tajemnicze zdrowie

Wino możemy ogrzać i wsypać nieco przypraw, które polecała św. Hildegarda – dyptam i galgant. Pół łyżeczki tych przypraw – zdaniem mniszki, poprawi trawienie i krążenie. Proponowała galgant stosować jako przyprawę, która miałaby chronić przed zawałem i udarem – oczywiście systematycznie stosowana.
Jednym słowem – dbajmy o zdrowie z RESWERATROLEM. Zapraszamy na nasz YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCsvQvaxBcNSmTm0ZOEYlw_A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.