Keto chleb piniowy – produkt autorski

Keto chleb piniowy – produkt autorski stworzony z myślą o zwolennikach diety ketogenicznej, która w swoim założeniu nie przewiduje glutenu i dużej ilości węglowodanów. Do składu mieszanki chlebowej są użyte najcenniejsze ziarna, które ludzie kochają za ich smak, za wpływ na nasze zdrowie i kondycję a także za wygląd.

Cysteina – co to jest?

Cennym walorem chlebka piniowego, jest jego zasobność w cysteinę. Co to jest cysteina? – to endogenny aminokwas, który działa na młody wygląd, wspomaga trawienie, chroni komórki nerwowe, oczyszcza płuca i przeciwdziała cukrzycy. Składniki tego chleba mają cenne właściwości prozdrowotne, a jedną z najcenniejszych jest oczyszczenie jelit i wątroby. 

Kto opracował skład?

Skład opracowali nasi eksperci – mgr biologii Iwona Ziółkowska i dr botaniki Wojciech Maksymilian Szymański. Są oni również autorami artykułu pt. glutation podstawowy czynnik zdrowia. Glutation nie wytworzy się w naszym organizmie bez udziału cysteiny wspomnianego wcześniej aminokwasu odpowiadającego m.in. za młody wygląd. W mieszance chlebka piniowego słonecznik ma 0,45% cysteiny, a orzeszki piniowe 0,29%.

Keto chleb piniowy

Cennym walorem chlebka piniowego jest to, że nie ma w nim glutenu. W składzie są otręby owsiane, które są produktem odżywczym i naturalnie bezglutenowym, ale należy pamiętać, że śladowe ilości zaprószone ziarnem glutenowym mogą się tam znaleźć. Tak więc, osoby stosujące dietę bezglutenową z własnego wyboru, mogą z pewnością ten chlebek dla zdrowia wypiekać. Natomiast ludzie którzy mają przeciwwskazania medyczne np. osoby z celiakią nie powinny tego chlebka przewidywać w diecie.

Jeżeli już jesteśmy przy wątku glutenu, to pragniemy przytoczyć fragment autora badań dotyczących wpływu glutenu na barierę jelitową, czyli rozszczelnienie jelit.

„Negatywnie na szczelność bariery jelitowej ma wpływ m.in. gliadyna – jedno z białek tworzących gluten”

Konkluzja autora badań jest taka: masz cieknące jelito – należy zmniejszyć gluten a zwiększyć błonnik pokarmowy. Wobec takich stwierdzeń warto do swojej diety włączyć chlebek piniowy. Jest łatwy w wypieku i ma mnóstwo błonnika, który jak już wiemy może uratować nasze jelita.

Właściwości nasion słonecznika

Głównym składnikiem mieszanki chlebowej, jest słonecznik, który jak już wcześniej wspomniałam. Jest ceniony za bogatą zawartość witaminy E, uznawana jest za witaminę młodości. Jako silny przeciwutleniacz, neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a więc opóźnia proces starzenia się skóry. Ziarna słonecznika mają cenną właściwość- nie podnoszą poziomu cukru we krwi, ich indeks glikemiczny wynosi 35.

Ponadto słonecznik ma liczne wartości odżywcze, minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk i witaminy. Szczególnie dużo wit. E, a także kwas foliowy, wit. B6,Wit.A, niacyna, ryboflawina i kwasy tłuszczowe nienasycone.

Wysoka zawartość błonnika pokarmowego

Pozostałe składniki chlebka piniowego są cennymi i chętnie używanymi w codziennej diecie. Są to: len, babka płesznik, ziarno chia, otręby owsiane i orzeszki piniowe.

Wnioskując wszystkie te składniki działają ochronnie na układ pokarmowy, szczególnie len i babka płesznik – mają mnóstwo błonnika, który jak wiemy dba o nasze jelita. Nasiona chia zwane nasionami mocy wpływają pozytywnie na układ nerwowy i poprawiają pamięć i koncentrację. Tak więc, orzeszki piniowe są zasobne w minerały i witaminy. Witaminy K jest w nich imponująca ilość (34,1ug/100g), dlatego są jednym z nielicznych źródeł tej witaminy, która ma duży wpływ na układ kostny i naczyniowy.

Szybki wypiek

Chlebek piniowy jest gotową mieszanką do wypieku – wystarczy dodać wodę, wymieszać i wypiec. Można też wypiec na jajach, ale wersja na wodzie jest zdecydowanie smaczniejsza. Taka jest opinia autorów, którzy stworzyli skład i przepis na ten pyszny chleb piniowy.

W kolejnych artykułach opiszemy pozostałe chleby bezglutenowe.

Zapraszamy na nasz Facebook: https://www.facebook.com/Jedynie-Natura-103976461525598

Również pewne wideo o właściwoścach, o wyglądzie chlebka znajdziecie na kanale Babcia Wie Najlepiej: https://www.youtube.com/watch?v=EdbK8LvIZO4&t=93s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.