Czym jest herbata zielona Matcha?

Herbata zielona Matcha to japoński specjał, znany na całym świecie, jest też doceniany przez polskich konsumentów. Skoro zyskuje uznanie, to warto wiedzieć więcej o tej herbacie. Poniżej znajdziecie garść informacji o jej historii, uprawie, jak działa na zdrowie, jak ją parzyć aby nam służyła i jak można ją wykorzystać w kuchni.

Jak powstaje herbata matcha?

Jest to rodzaj herbaty pozyskiwany z młodych, najdelikatniejszych liści, wysokogatunkowej zielonej herbaty. Aby uzyskać intensywną barwę, krzewy herbaciane są zacieniane od słońca, przez ok. 14 dni i po zbiorach najdelikatniejszych młodych liści – suszone. Używa się jej do ceremonii picia herbaty zwanej – chanoyu.

Jaka jest historia herbaty matcha?

Zielona herbata matcha była stosowana przede wszystkim przez mnichów buddyjskich. Stosowana w Japonii od XIIw, używana była do ceremonii na dworze cesarskim.

Jak smakuje matcha?

Wybornie. Ma gorzkawy smak, lekko słodkawą nutę i piękny intensywny zielony kolor w związku z czym jest nie tylko dla ciała, ale i dla oka. Najlepiej pić ją bez dodatków, a jedynie można przegryzać czymś słodkim np. owsianym ciasteczkiem na słodziku, daktylem lub figą.

Czy herbata matcha jest tylko do picia?

Z pewnością matcha jest interesującym dodatkiem do potraw. Możemy dodawać matchę do makaronów, deserów, ciast, lodów, a także do jogurtów, koktajli czy smoothie.

Dzięki walorom smakowym, a także z uwagi na ładny kolor, nadaje ciekawego smaku i wyglądu.

Jak herbata matcha wpływa na zdrowie?

  • odpręża – wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu serotoniny w organizmie;
  • działa na procesy poznawcze i odgrywa ważną rolę w kreatywności, poprawia pamięć i koncentrację;
  • działa pobudzająco – to świetny zamiennik kawy;
  • ma działanie odchudzające – korzystnie wpływa na metabolizm. Przeprowadzone badania potwierdzają odchudzające działanie herbaty matcha.
  • wzmacnia układ immunologiczny: katechiny, które są głównym składnikiem herbaty matcha, wyróżniają się właściwościami antybiotycznymi i wzmacniają organizm działając antybakteryjnie oraz antywirusowo. W jednej filiżance matchy, znajduje się dużo witamin A i C, oraz wapnia, żelaza i potasu.
  • dzięki zawartości antyoksydantów i przeciwutleniaczy, chroni przed nowotworami i dba o młody wygląd.
  • ma działanie oczyszczające : dzięki zawartości dużej ilości chlorofilu, czyni tę herbatę wyjątkowo skuteczną w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
  • ma działanie obniżające poziom złego cholesterolu, a podnosi poziom dobrego cholesterolu.

To są wystarczające argumenty, aby włączyć do codziennego menu ten zdrowy napój.

Jak parzyć herbatę matcha?

1 małą łyżeczkę herbaty MATCHA, zalać 250ml wody o temp. 70-80st. C. Wymieszać szybkimi ruchami do uzyskania jednolitej konsystencji i utworzenia pianki na powierzchni napoju. Jeżeli nie mamy czarki do parzenia, to wystarczy bambusowa miotełka.

Parzenie herbaty matcha, 5-8 minut sprawia, że nabiera właściwości odprężających.

Z pewnością można powiedzieć, że herbata matcha jest godna uwagi.

KUP HERBATĘ ZIELONĄ MATCHĘ na naszej stronie internetowej

Zapraszamy na nasz YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCsvQvaxBcNSmTm0ZOEYlw_A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *