Autorskie herbaty funkcjonalne

Herbaty ziołowe, owocowe i mieszanki ziołowe dedykowane. Cały wachlarz herbat proponują sklepy, w których możemy zakupić dla siebie herbaty na różne okazje, które cenimy za ich smak i aromat. Często wybieramy herbaty dedykowane na różne dolegliwości, które pomagają nam wesprzeć organizm. Herbaty funkcjonalne dostarczają nie tylko witamin i minerałów, ale mają cenne właściwości prozdrowotne a nawet lecznicze. Zawsze należy je stosować zgodnie z opisem na opakowaniu.

Herbaty czarne, zielone, ziołowe

Największym powodzeniem cieszą się niezmiennie herbaty czarne i zielone, a także proste zioła. Ich działania są gruntownie przebadane stąd wiemy jak nam służą. To m.in. mięta, pokrzywa, melisa, rumianek, lipa i wiele innych. Ciekawy bukiet smakowy ma herbatka ziołowo-owocowa – MIĘTUSKA, która ma w składzie miętę pińczowską i jabłko. Ma właściwości relaksujące i orzeżwiające, a dodatkowo usprawnia trawienie.

Herbaty funkcjonalne

Herbata LAWENDOWA łąka polecana na relaks i lepszy sen, skutecznie pozwala się wyciszyć, ale zapach lawendy nie wszyscy lubią a niektóre osoby są na nią uczulone. Z tego powodu, powinny wybierać herbaty o mniej intensywnym aromacie, np. herbatę ROOIBOS z trawą cytrynową. Jesienią, kiedy potrzebujemy wzmocnić organizm, dobrym rozwiązaniem może być herbata POKRZYWA z malinową nutą. Taka herbata nie tylko wzmocni i oczyści organizm, ale też dostarczy dawkę witamin.

Herbata zielona Sencha

Cenną herbatą na oczyszczenie jest herbata zielona SENCHA, uznawana za najzdrowszy napój Świata. Herbata zielona wymiata wolne rodniki, przyspiesza przemianę materii i hamuje nadmierny apetyt. Jest żródłem przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które mają potężny wpływ na organizm. Musimy pamiętać o przestrzeganiu sposobu parzenia, ponieważ herbata zielona a także  większość herbat, w trakcie długiego parzenia nabiera goryczy i są niesmaczne.

Herbaty owocowe

Sporym zainteresowaniem cieszą się herbaty owocowe o ciekawym bukiecie smakowym, np. herbata Wieloowocowa poezja z maliną liofilizowaną i herbata Delikatesowa z agrestem i owocami bzu czarnego. Można je zaparzać w termosie na noc i mamy na rano pyszny kompot a owoce możemy zużyć do owsianki. Często szukamy mieszanek ziołowych na różne dolegliwości, które nas trapią. Najbardziej cenimy sprawdzone receptury, które działają synergicznie, co daje większe szanse na uporanie się z dolegliwością.

Do tematu herbat i  ich szerokiego zastosowania będziemy jeszcze wracać, bo warto szerzyć wiedzę o ich wielu możliwościach w poprawieniu kondycji organizmu.

Sposób przygotowania

Warto jeszcze wspomnieć o sposobach użycia herbat, bo nie zawsze wiemy jak stosować. Producent na opakowaniu informuje jak przygotować. Najprostszym przygotowaniem jest NAPAR – czyli zalewamy wodą o temperaturze podanej na etykiecie i zaparzamy pod przykryciem, aby nie ulotniły się olejki eteryczne. Po czasie podanym na etykiecie, przecedzamy napar i pijemy najlepiej małymi łykami. Czasem jest wskazanie, aby popijać małymi łykami w ciągu dnia. ODWAR – zioła zalewamy wrzątkiem i krótko gotujemy. Natomiast WYWAR- zioła zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na małym ogniu, przeważnie 15 minut.

Zapraszamy na nasz YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCsvQvaxBcNSmTm0ZOEYlw_A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.